Türkiye’nin Mega Projeleri 3 Ekim’de İstanbul Kongre Merkezi’nde

Türkiye’nin Mega Projeleri 3 Ekim’de İstanbul Kongre Merkezi’nde

Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nın 3’üncüsü, İstanbul Kongre Merkezi’nde 3 Ekim 2018 tarihinde başlayacak. 

Türkiye’nin mega projeleri 3. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda bir araya geliyor. İstanbul Kongre Merkezi’nde 3 Ekim 2018 tarihinde başlayacak fuar 6 Ekim tarihine kadar devam edecek. Fuarda, Türkiye’nin son yıllarda hayata geçirdiği köprü, otoyol projelerinin yanı sıra, yapım ve proje aşamasında bulunan Kanal İstanbul ve 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli gibi yatırımların da kamuoyuna tanıtılması bekleniyor.

Türkiye’nin mega proje koleksiyonu

Avrupa ve Asya arasındaki stratejik konumu ile tüm dünyanın ulaşım probleminin merkezinde bulunan Türkiye, son yıllarda uygulamaya aldığı mega alt yapı yatırımlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Osmangazi Köprüsü, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi mega projeleri yakın dönemde hizmete açan Türkiye, son olarak da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamalarının ardından Kanal İstanbul projesine kilitlenmişti. Proje aşamasında bulunan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ve geçen sene içinde ihalesi yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte son birkaç yılda hatırı sayılır bir ekonomik fayda yaratılmıştı. MCI Fuarcılık tarafındın bu yıl 3’üncü kez gerçekleştirilecek Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı ise, tüm dünyanın ilgisini çeken Türkiye’nin mega projelerini bir kez daha vatandaşların tanıtımına sunuyor.

Mega projeleri buluşturan fuar

3 Ekim’de başlayacak ve 6 Ekim’e kadar devam edecek Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tünellerİhtisas Fuarı’nda temel amaçlarının projelerin mühendis, müşavir, müteahhit ve tedarikçi gibi paydaşlarının bir araya getirilmesi olduğunu söyleyen MCI Fuarcılık Genel Müdürü Ufuk Yavuz Tümer, ” Fuarda sadece Türkiye için değil, tüm dünya için önemli olan ‘Çanakkale 1915 Köprüsü’, ‘3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ ve ‘Kanal İstanbul’ gibi mega projelere de özel yer ayrılacak…” dedi. Ufuk Yavuz tümer, köprü, tünel ve karayolu inşaatlarında gelişen teknolojilerin sektöre yön vermekte olduğunu ve daha önemli başarılar için tüm dünyayı takip etmek gerektiğini vurguladı.

Sektöre yön veren global teknolojiler

Fuar ile birlikte sektörde faaliyetlerini sürdüren herkesin son teknolojileri görme olanağı bulacağını ve yerli ve yabancı firmaların da “müteahhitler locasi” ve üst düzey yöneticilerle ikili görüşmeler gerçekleştirebilme olanağı tanınacağını belirten Tümer: “Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, uluslararası müteahhit şirketlerinden, iskele ve kalıp üreticilerine; yük kaldırma makine ve ekipmanları üreticilerinden, tünel açma kapama makine tedarikçilerine uzanan geniş bir yelpazede katılım gerçekleşecek…” şeklinde konuştu. Tümer,bunlara ek olarak özel olarak planlanan Çalıştay Alanı ile de yurt dışından ve yurt içinden en önemli projelerin lansman sunumlarının görüşüleceğini de bilerterek: “Bu kapsamnda yeni teknolojiler izleyicilere sunulacak. Bu nedenle 3-6 Ekim’de ilk kez uluslararası gerçekleşecek 3. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, sadece yatırımcılar açısından değil, tüm iş dünyası açısından büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde

Bu yıl 3’üncü kez organize edilen ve köprü, tünel ve karayolu yapımında ülkenin önde gelen dinamiklerini buluşturmayı hedefleyen 3. Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilecek. Dev etkinliği iş dünyasından ve vatandaşlardan yoğun katılım bekleniyor.

(Kaynak: http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-mega-projeleri-bu-fuarda-bulusuyor_162770.html)